14 listopada, 2022

Co warto wiedzieć przed kursem żeglarskim?

Dla kogo jest kurs?

Przed zapisem na kurs warto zadać sobie jedno pytanie: czy uwielbiasz spędzać czas nad wodą, na świeżym powietrzu i jesteś aktywną osobą? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca możesz śmiało sprawdzić swoje siły w żeglarstwie. Każdy moment jest dobry, żeby znaleźć nowe hobby, nauczyć się nowych umiejętności lub spełnić dziecięce marzenie. Żeglarstwo nie jest trudne do nauczenia się jeśli mamy chęci i cierpliwość. Nieważny jest wiek – każdy może zostać żeglarzem. Najważniejsze jest zaangażowanie. Jeśli zastanawiasz się nad kursem może warto się skusić i dać sobie szansę?

Dlaczego warto zrobić patent?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że żeglarstwo jest wyjątkową szansą na rozpoczęcie nowej przygody, zebranie nowego doświadczenia i wspaniałych wspomnień. Co więcej patent pozwala nam samodzielnie prowadzić jacht dzięki czemu w każdej wolnej chwili możemy pozwolić sobie na relaks na świeżym powietrzu.
Kolejnym atutem żeglarstwa jest nauka samodzielności, a także spędzenie miło czasu ze znajomymi lub rodziną. Co więcej dzięki niemu możemy obserwować świat z innych, wyjątkowych miejsc, które nie są często znane a są równie warte odkrycia.
Warto także zaznaczyć, że żeglarstwo należy do bezpiecznych sportów, ponieważ ryzyko kontuzji jest niewielkie. Nie należy jednak zapomnieć o bezpieczeństwie swoim jak i załogi. Przyjemność połączona z bezpieczeństwem jest dużo ważniejsza.
Jeśli natomiast nie czujemy się na siłach aby wypłynąć na szerokie wody morza czy oceanu wciąż mamy do dyspozycji wiele pięknych jezior, których w Polsce nie brakuje. Jest to świetna okazja na doskonalenie swoich umiejętności.

Szkolenie na Żeglarza jachtowego
Żeglarstwo pełne jest niesamowitych emocji

Kto może zrobić patent?

Na kurs żeglarski może zapisać się każda osoba, która ukończyła 14 lat. Wymagane jest jednak aby osoby niepełnoletnie dołączyły pisemną zgodę opiekunów prawnych.
Uzyskanie patentu żeglarskiego może wydawać się trudne, wymagające i czasochłonne. Jeśli tylko mamy pozytywne nastawienie, jesteśmy systematyczni, chcemy chłonąć nową wiedzę i przyswajać nowe umiejętności warto podjąć się tego wyzwania. Jak więc widać – każdy z nas może zostać żeglarzem jeśli tylko chce.

szkolenie żeglarskie na twister
Szkolenie na Stopień Żeglarza Jachtowego na Twister 26

Jak wygląda kurs?

Na kursie instruktorzy nauczą nas wszystkiego co na początku naszej nowej przygody będzie niezbędne. Zadbają o to, żebyśmy zapoznali się zarówno z teorią jak i praktyką.
Są 4 rodzaje kursu żeglarskiego: Dzienny Intensywny (45h praktyki), Kurs Wieczorowy (45h praktyki), Kurs Dzienny (60h praktyki) oraz Kurs Weekendowy (70h). Każdy może wybrać tę opcję, która najbardziej mu odpowiada.
Przede wszystkim kurs odbywać się będzie na dwóch rodzajach jachtów – Sigma oraz Twister 26. Będziemy ćwiczyć dopływanie do płytkiego brzegu, kładzenie masztu (ta umiejętność szczególnie przydatna na Mazurach), cumowania w marinie z wykorzystaniem Y – bomów, Cumowania z użyciem lin typu “mooring” oraz z użyciem boi cumowniczych – coraz częściej spotykanych w śródlądowych marinach. Co więcej przepłyniemy aż 65 km podczas kursu, zobaczycie jak wygląda prześluzowanie się w praktyce oraz zapoznamy Was z Wrocławskim Węzłem Wodnym (pokażemy gdzie występują nieoznakowane mielizny).

sigma club
Sigma Club podczas szkolenia na Żeglarza Jachtowego

Email
kontakt@aquilo24.pl
Telefon
+48794180592
Adres portu
Osobowicka 70,
51-008 Wrocław
crossmenu