14 listopada, 2022

Dlaczego warto zostać sternikiem motorowodnym?

Uprawnienia po zdobyciu patentu motorowodnego

Przed rozpoczęciem kursu motorowodnego warto zastanowić się do czego będziemy uprawnieni po jego zdobyciu. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzięki niemu możemy prowadzić jachty motorowodne o długości nawet 12 m po wodach morskich do 2 mil od brzegu w porze dziennej oraz po wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń. Będzie to zatem niezbędne w sytuacji, w której będziemy chcieli wyczarterować jacht czy skuter wodny.
Jeśli nie posiadamy patentu motorowodnego dozwolone jest tylko pływanie jachtami o długości kadłuba do 7,5m oraz mocy silnika do 13 koni mechanicznych (10kW) po wodach śródlądowych lub jachtami o długości kadłuba do 13m i mocy silnika do 100 koni mechanicznych (75kW), jednak tylko w przypadku gdy prędkość nie jest większa niż 15km/h.
W przypadku braku odpowiednich dokumentów policja podczas kontroli może wystawić mandat w wysokości od 50 do 500 zł.

Sternik Motorowodny
Nauka Pierwszych Ślizgów na kursie na Sternika Motorowodnego

Kto może zrobić patent?

Każda osoba, która ukończyła 14 lat może przystąpić do kursu motorowodnego. W sytuacji, gdy kursant jest niepełnoletni wymagana jest jednak zgoda opiekunów prawnych. Warto także dodać, że osoby, które nie skończyły 16 lat nie mogą prowadzić jachtów o mocy silnika większej niż 8 koni mechanicznych. W przypadku osób dorosłych nie ma żadnych ograniczeń, a raz wyrobiony patent nie wymaga odnawiania (jest bezterminowy).

Patent – Sternik Motorowodny

Jak wygląda kurs motorowodny?

Kurs motorowodny zawiera zarówno teorię jak i praktykę. Pierwsza z nich posiada cały program teoretyczny przewidziany przez ustawodawcę, który prezentowany jest na spotkaniach z instruktorem.
Następnie przychodzi czas na praktykę. Dostępne są dwa rodzaje kursu, które różnią się ilością zajęć i manewrów: Podstawowy i Premium. Pierwszy z nich składa się z ćwiczenia manewrów portowych (zachowania w i przy porcie, cumowania w marinie z wykorzystaniem Y – bomów, Cumowania z użyciem lin typu “mooring” oraz z użyciem boi cumowniczych – coraz częściej spotykanych w śródlądowych marinach), nauki prowadzenia jachtu w pełnym ślizgu, ćwiczenia manewru “alarm człowiek za burtą” oraz zapoznaniu z Wrocławskim Węzłem Wodnym w praktyce (pokażemy gdzie występują nieoznakowane mielizny).
Kurs Premium zawiera dodatkowo naukę zacieśnionej cyrkulacji (czyli sztuki zawracania i rozumienia zachowania jachtu w ciasnym porcie), cumowanie na przystani usytuowanej na nurcie rzeki oraz śluzowanie w praktyce. Na Kursie Premium przepłyniemy aż 80km!

Kurs Premium w trakcie przepływania przez centrum

Jak wygląda egzamin?

Egzamin prowadzony jest przez zgłoszoną wcześniej komisję.
Przede wszystkim nie powinien być przerażający czy stresujący dla nikogo kto ćwiczył manewry i uczył się teorii.
Pierwsza część egzaminu polega na wypełnieniu testu składającego się z 75 pytań dotyczących przepisów, budowy silnika i jachtu, locji, ratownictwa oraz meteorologii. Po zaliczeniu teorii przychodzi czas na praktykę. Po wykonaniu podstawowych manewrów zostają ogłoszone wyniki.

Rozdanie zaświadczeń po zdanym egzaminie na Sternika Motorowodnego
Email
kontakt@aquilo24.pl
Telefon
+48794180592
Adres portu
Osobowicka 70,
51-008 Wrocław
crossmenu