13 lutego, 2024

Wycieczka po “nieznanych wodach”, czyli Śródlądowe Szlaki Wodne!

Zdałeś egzamin, masz już patent, znalazłeś już jacht, który chcesz wyczarterować (bądź masz własny) na swój pierwszy samodzielny rejs ze znajomymi lub rodziną. Zaczynasz planować wycieczkę i nagle… pada pytanie “gdzie?”. Wszystko było by proste ale czy jacht, którym będę płynąć zmieści się pod “tym” mostem? A może by popłynąć w inna stronę niż podczas kursu, tylko w jaką inna…, czy tam w ogóle można płynąć? Hmm… Mamy małą podpowiedź, dzięki której zaplanujesz nie jedną wycieczkę 🙂 A więc Ministerstwo Infrastruktury stworzyło materiały informacyjno-promocyjno-edukacyjne dotyczące polskich wód śródlądowych. To właśnie tu możesz znaleźć ciekawe informacje o różnych szlakach śródlądowych!

Poniżej znajdziesz rezultaty działań informacyjno-promocyjno-edukacyjnych zrealizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury w poprzednim roku, które zostały przygotowane w ramach “Planu Promocji Żeglugi Śródlądowej na rok 2022”. Przedstawione poniżej publikacje zostały stworzone dla użytkowników śródlądowych dróg wodnych, tak aby promować turystykę i zachęcić do korzystania z rzek, jezior i innych dostępnych dróg wodnych – a co za tym idzie, możesz zaplanować wiele wspaniałych i szalonych przeżyć dla siebie innych. W materiałach znajdziesz również kilka zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk żeglarskich (tak gdybyś zapomniał 😉 ).

Czy to już wszystko? Nie, przewodnik przedstawia przegląd śródlądowych dróg wodnych w Polsce, obejmuje także opisy i mapy najbardziej popularnych szlaków turystycznych na tych drogach – warto przed wycieczką nawet wydrukować je i mieć ze sobą.

Dla “głodnych wiedzy” dodatkowa porcja wiedzy z zakresu klas dróg wodnych i ich parametrów technicznych (mogą się to okazać całkiem ciekawe informacje), a także wykaz marin, portów i przystani śródlądowych oraz miejsc postojowych, które są dostępne dla łodzi rekreacyjnych/turystycznych – ta informacja zdecydowanie przyda Ci się na każdej wycieczce, szczególnie jeśli bierzesz pod uwagę dłuższe pływanie niż jeden dzień!

Pomysł na rejs Wrocławski Węzeł Wodny

Ostatnie co dla Ciebie mamy to publikacja dotycząca oznakowania nawigacyjnego (czyli opis podstawowych znaków nawigacyjnych używanych w żegludze śródlądowej wraz z kolorowymi piktogramami), oczywiście pamiętasz wszystkie znaki i przepisy z kursu ale w razie, gdyby pojawił się jakiś “nieoczekiwany” i “niespotykany” znak to taka krótka “ściąga” może się przydać 🙂 Broszura zawiera również opis podstawowych sygnałów dźwiękowych oraz zasady bezpieczeństwa żeglugowego.

Jednym słowem jeśli wyposażysz się w trasę wycieczki zaplanowaną dzięki tym wszystkimi materiałami nic nie powinno Cię już zaskoczyć, ale nie zapominaj, że najważniejsze to zabawa w dobrym towarzystwie, dzięki którym każda wycieczka zmienia się we wspaniałą przygodę!

Email
kontakt@aquilo24.pl
Telefon
+48794180592
Adres portu
Osobowicka 70,
51-008 Wrocław
crossmenu